Kā izvēlēties noliktavas pārvaldības sistēmu? Pirkt gatavu vai izstrādāt savu?
Saturs
- Vai mums vajag noliktavas pārvaldības sistēmu?
- Vai mums tagad vajag noliktavas pārvaldības sistēmu?
- Kāpēc vienkārši nenopirkt jau gatavu noliktavas pārvaldības sistēmu?
- Vai noliktavas pārvaldības sistēmas izstrāde atmaksāsies?
- Kādas vēl izmaksas jāņem vērā pie noliktavas pārvaldības sistēmas izstrādes un ieviešanas?
- Kā notiek noliktavas pārvaldības sistēmas izstrāde?
- Kāpēc var neizdoties noliktavas sistēmas izstrāde vai ieviešana?
- Kopsavilkums
Vai mums vajag noliktavas pārvaldības sistēmu?
- Darbinieks: Es nevaru atrast to detaļu noliktavā?
- Vadītājs: Kā?! Nevar būt! Es nesen to pasūtīju?
- Darbinieks: Es visur izmeklēju, te viņas nav.
- Vadītājs: Kurš paņēma?!
Ja šī situācija ir pazīstama, tad ir laiks apsvērt noliktavas pārvaldības sistēmas ieviešanu. Ir dažādas definīcijas noliktavas pārvaldības sistēmai, bet vienojošais pamatelements ir tāds, ka tā ir programmatūra, kas palīdz uzraudzīt un pārvaldīt noliktavas procesus. Bet kādus procesus un kādās situācijās noliktavas pārvaldības sistēma palīdz pārvaldīt:
- Kā saprast, vai krājumi noliktavā ir pārāk maz vai pārāk daudz? Noliktavas pārvaldības sistēma var automātiski atjaunināt krājumu informāciju, ievadot datus par ienākošajām un izejošajām precēm. Tas palīdz nodrošināt precīzu un aktuālu atlikumu informāciju. Atkarībā no sistēmas, tā var analizēt pagātnes datu un tirgus tendences, lai palīdzētu prognozēt nākotnes pieprasījumu pēc precēm vai sastāvdaļām.
- Kā nenonākt situācijā, ka detaļu trūkuma dēļ ir dīkstāve vai nevar izpildīt pasūtījumus? Noliktavas pārvaldības sistēmas parasti ir aprīkotas ar automatizētiem brīdinājumiem un paziņojumiem (SMS, e-pasts u.c.) par atlikumiem zem minimālajām robežām. Dažas sistēmas var arī automātiski izveidot pasūtījumus krājumu atjaunošanai.
- Kā zināt, kurš ir paņēmis pēdējo vienību? Noliktavas pārvaldības sistēma piedāvā iespējas izsekot katrai vienībai (izejvielai, produktam, rezerves daļai utml.) un identificēt, kurš darbinieks nolicis vai paņēmis katru vienību no noliktavas. Tas nodrošina precīzu izsekojamību un atbildību par produktu kustību un palīdz identificēt jebkādas problēmas vai neatbilstības noliktavas procesos.
- Kā zināt, kurā plauktā atrodas meklētā vienība? Noliktavas sistēmas paredz strukturētu vienību nolikšanu un paņemšanu, kas nodrošina to, ka ir skaidrs redzams, ne tikai kurā noliktavā, bet arī kurā plauktu rindā un stāvā atrodas katra vienība.
- Kā zināt, kādā secībā izsniegt vienības? Noliktavas pārvaldības sistēma var efektīvi plānot un grafiski attēlot vienību paņemšanas secību, novēršot liekus laika zudumus un optimizējot darbinieku darbības. Šis ir aktuāli lielākām noliktavām ar vairākiem darbiniekiem un daudziem izsniegšanas pieprasījumiem.
Ikvienam uzņēmumam (pat pakalpojumu sniedzējiem ir jāuzskaita biroja tehnikas vienības) būtu vērtīgi saņemt atbildes uz šiem jautājumiem, tomēr ne vienmēr ir vajadzīga speciāla noliktavas sistēmas ieviešana. Uzņēmumi bieži sāk ar vienkāršākiem risinājumiem, tomēr pienāk brīdis, kad tie vairs nestrādā. Kā zināt, kad ir tas brīdis, kad nepieciešams investēt noliktavas vadības sistēmas iegādē vai izstrādē?
Vai mums tagad vajag noliktavas pārvaldības sistēmu?
Iepriekš aprakstīju, kādas problēmas palīdz risināt noliktavu vadības sistēmas un kā tās var palīdzēt ikvienam uzņēmumam.
Tomēr ne visiem uzņēmumiem ir vajadzīga speciāla sistēma, īpaši uzņēmuma attīstības sākumā, kad uzņēmumā ir nedaudz noliktavu vienību vai to kustība ir neliela. Šādos gadījumos pietiek ar vienkāršas programmatūras un rīku izmantošana, kas ļauj uzraudzīt un kontrolēt noliktavas darbību, piemēram, MS Excel vai Google Sheets tabulas, kurās tiek uzskaitīti krājumu līmeņi un pieprasījuma prognozes. Citreiz pietiek pat vienkāršākās papīra uzskaites, kur “ar roku” tiek fiksēti noliktavā esošie produkti un to daudzumi. Tomēr, līdz ar uzņēmuma un krājumu apjoma pieaugumu, šie vienkāršie risinājumi var rādīt ierobežojumus uzņēmuma attīstībai, norādot uz nepieciešamību pēc efektīvāka un automatizēta noliktavas vadības risinājuma.
Mūsu pieredzē uzņēmumi pie atbildes uz jautājumu “vai mums tagad vajag noliktavas pārvaldības sistēmu?” parasti nonāk sāpīgā ceļā:
- Pēkšņas rezerves daļas iztrūkuma dēļ iekārta nedarbojas ilgāku laiku, tāpēc tiek kavēta pasūtījumu izpilde vai pat zaudēti klienti;
- Uzņēmuma darbinieki sāk vainot viens otru par to, kuram vajadzēja pasūtīt vai kurš nav atzīmējis precīzus atlikumus, kā rezultātā rodas tālākas problēmas ražošanas vai piegādes ciklā;
- Darbinieki sāk sūdzēties par to, ka noliktavā neko nevar atrast, kā rezultātā viņi nelietderīgi pavada laiku staigājot pa noliktavu meklējot vienības.
- Nevajadzīgi lieli krājumu atlikumi ir noveduši uzņēmumu pie naudas plūsmas grūtībām.
Šādās situācijās uzņēmēji saprot, ka pa vecam turpināt vairs nevar un ir jāmeklē veids kā efektivizēt noliktavas vadību tagad. Bet ierakstot meklētājā ‘noliktavas pārvaldības sistēma’ vai ‘noliktavas uzskaites sistēma’ parādās tik daudz programmu un katrs no tiem sola atrisināt visas uzņēmuma problēmas. Un vēl var arī izstrādāt paši savu sistēmu piemērotu tieši uzņēmuma situācijai un prasībām. Kā izvēlēties - pirkt jau gatavu noliktavas pārvaldības sistēmu vai to izstrādāt?
Kāpēc vienkārši nenopirkt jau gatavu noliktavas pārvaldības sistēmu?
Pēc tam, kad uzņēmums nonāk pie skaidras atbildes - jā, mums vairs nepietiek ar vienkāršo uzskaiti tabuliņā vai uz lapiņas. Mums ir nepieciešama nopietnāka noliktavas pārvaldības sistēma - uzņēmēji nonāk pie jautājuma pirkt jau gatavu noliktavas pārvaldības sistēmu vai izstrādāt pašiem savu.
Kādos gadījumos izvēlēties jau gatavu noliktavas sistēmu?
Gatavās noliktavas pārvaldības un uzskaites sistēmas nāk ar savu redzējumu, kā būtu jānotiek procesiem uzņēmumā. Tā ir priekšrocība, ja uzņēmumam nav īpaši specifisku prasību vai procesu, kas prasa izstrādāt un pielāgot sistēmu. Šādos gadījumos izvēloties jau gatavu sistēmu, uzņēmums var ātri un vienkārši ieviest noliktavas pārvaldības funkcionalitāti bez ilgstošām sagatavošanas un izstrādes posmiem.
Latvijā populārākās noliktavu pārvaldības un uzskaites sistēmas:
Tildes Jumis
Tildes Jumis ir viena no populārākajām grāmatvedības programmām Latvijā. Tāpēc tie uzņēmumi, kas izmanto šo programmu, izmēģina arī pievienoto moduli “noliktavas un preču kustība”
Priekšrocības
Jumis noliktavas ir uz grāmatvedi orientēta sistēma, kur preču pievienošana vai izlietošana notiek caur pavadzīmju un rēķinu reģistru. Tas nodrošina, ka grāmatvedim ir viegli noteikt grāmatvediskos noliktavas atlikumus un vērtības.
Trūkumi
Jumis noliktava nav saistīta ar fizisko noliktavu, tāpēc nav iespējams noteikt katras preces atrašanos plauktā, izsekot katras vienības kustībai vai noteikt kurš darbinieks ir pievienojis vai izlietojis vienību. Tildes Jumis pamatā ir veca tehnoloģija, tāpēc ir grūti piemērot atskaites, nestandarta preču uzskaiti un citus individuālus risinājumus uzņēmuma vajadzībām.
Cena par 10 lietotājiem: 102 EUR/mēn.
Visma Horizon
Visma Horizon ir populāra grāmatvedības programma, kas piedāvā arī noliktavas uzskaiti.
Priekšrocības
Vizma Horizon noliktavas uzskaites galvenās priekšrocības ietver operatīvu informāciju par krājumiem un pārdošanas datiem, pielāgojamu preču pārvaldību un kompleksu atskaišu veidošanu. Turklāt tā nodrošina integrāciju ar citām sistēmām un lietotāju darbību izsekojamību
Trūkumi
Nepieciešams iegādāties papildus moduļus vai pieslēgt citu izstrādātāju risinājumus, lai nodrošinātu ērtāku preču pieņemšanu, inventarizāciju un citas preču vadības operācijas, izmantojot skenerus vai mobilos risinājumus. Sistēmas ieviešana un pielāgošana prasīs laiku un resursus, un tās izmaksas var būt augstas, it īpaši mazākiem uzņēmumiem..
Cena par 2 lietotājiem: 70 EUR/mēn.
Ankravs
Ankravs ir pieredzējuši programmu izstrādātāji, kas ir izveidojuši standartizētus programmu risinājumus uzņēmumu procesu vadībai.
Priekšrocības
Programma nodrošina datu apmaiņu ar svariem, kases aparātiem, POS sistēmām, bankām, interneta veikaliem, inventarizācijas iekārtām un skeneriem. Ankravs piedāvā arī savu skeneri (Winskeneris), kas piedāvā bezvadu datu reģistrēšanu ar svītrkodu.
Trūkumi
Ankravs noliktavas sistēmas trūkumi ir sarežģītībā datu integrācija ar citām programmām, piemēram, grāmatvedības programmām. Atskaitēm bieži trūkst vizuālās interpretācijas vai lietotājam draudzīgas saskarnes, kas var padarīt datu analīzi sarežģītāku. Lai pielāgotu atskaites, var būt nepieciešamas speciālas zināšanas, kas var radīt papildu izaicinājumus lietotājiem, it īpaši tiem, kuriem nav tehnisku vai programmēšanas prasmju.
Cena sākot no 36 EUR/mēn.
Kādos gadījumos labāk izstrādāt pašiem savu noliktavas sistēmu?
Izstrādāt pašiem savu noliktavas pārvaldības sistēmu ir lietderīgi, ja gatavās sistēmas nespēj apmierināt uzņēmuma specifiskās vajadzības vai ir nepieciešama lielāka kontrole pār procesiem.
- Specifiskas prasības - ja uzņēmuma noliktavas darbība ir nestandarta vai sarežģīta, pielāgota sistēma labāk atbildīs uzņēmuma vajadzībām. Biežākās vajadzības ir nodalīt dažādās struktūrvienības, attēlot datus uzņēmumam jau pierastā veidā, tulkot saskarni dažādās valodās.
- Ilgtermiņa izmaksas - Lai gan sākotnējās izmaksas ir augstākas, ilgtermiņā var būt lētāk kontrolēt un uzturēt savu sistēmu, nekā maksāt par trešo pušu risinājumiem.
- Integrācija - Pašizstrādāta sistēma var vieglāk savienoties uzņēmuma esošajām iekšējām sistēmām, piemēram, grāmatvedības, CRM risinājumiem vai pat Excel uzskaites lapām.
- Elastība - iespēja pielāgot un paplašināt sistēmu atbilstoši uzņēmuma izaugsmei vai jaunām prasībām.
- Lietotāju piekļuves kontrole - izstrādājot savu sistēmu, var paredzēt dažādus piekļuves kontroles rīkus - dalīt lomas, departamentus, pierakstīšanās veidus. Dažos projektos esam integrējuši lietotāju profilus ar personālvadības programmu, tā pieņemot vai atlaižot darbinieku sistēmas konts tiek izveidots vai noslēgts automātiski.
- Datu drošība - Pašizstrādātā sistēmā var kontrolējat savus datus, kontrolējot, kur tie tiek glabāti un kās tiem var piekļūt. Daudzreiz uzņēmums nevēlais, lai viņu dati un komercdarbības rādītāji tiktu glabāti kāda cita uzņēmuma sistēmā.
Izvēle par labu pašizstrādei ir izdevīga uzņēmumiem ar specifiskām vajadzībām un prasību pēc lielākas elastības un drošības.
Vai noliktavas pārvaldības sistēmas izstrāde atmaksāsies?
Noliktavas uzskaites un pārvaldības sistēma uzņēmumiem izmaksā vairākus tūkstošus EUR gan gadījuma, kad pērk gatavu programmatūru, gan izstrādājot paši savu sistēmu. Gatavo programmu gadījumā šīs izmaksas ir izdalītas kā mēneša maksa, kas programmas ieviešanas dzīves cikla laikā summā ir vairāki tūkstoši EUR. Izstrādājot savu sistēmu, izstrādātāji ņemot vērā uzņēmuma vajadzības un specifikāciju, sastāda tāmi, aprēķina programmēšanas stundu izmaksas un izraksta rēķinu uzņēmumam. Lai atvieglotu uzņēmuma naudas plūsmu, arī ar izstrādātājiem var vienoties par programmatūras nomaksu. Tomēr pirms jautājuma, kā finansēt programmatūru, ir nepieciešams atbildēt uz jautājumu - kā zināt, vai programmatūra atmaksāsies.
Lai noteiktu, vai sistēma atmaksāsies, ir jāapzinās esošās sistēmas (ja arī tāda nav) trūkumi un saistītās izmaksas. Lai to ilustrētu, izskatīšu reālu gadījumu ar riepu maiņas uzņēmumu. Uzņēmuma karstākais darba laiks ir rudenī, kad uzsnieg pirmais sniegs un pavasarī, kad uzspīd pirmā pavasara saule. Šajās riepu maiņas sezonas dienās telefons nepārtraukti un klienti vēlas pēc iespējas ātrāk pierakstīties uz riepu maiņu. Uzņēmums piedāvā arī riepu uzglabāšanu savās noliktavās. Tāpēc uzņēmums ir ieviesis vienkāršu Excel tabuliņu, kur ir saraksts ar automašīnas numuriem un pretī noliktavas numuru (8 jūras konteineri), kurā atrodas tā riepas. Kad nesezonas riepas ir nomontētas, administrators sagatavo 4 lapiņas, kuras uzlīmē un riepām un aiznes uz noliktavu. Kā atzina uzņēmuma pārstāvis, tad reizēm rodas kļūdas, ka riepas tomēr nav ieliktas pareizajā noliktavā, vai pie konteineru tīrīšanas tās ir pārnestas uz blakus konteineru un nav atliktas vietā.
Sistēma varētu ietaupīt administratora laiku, ko viņš pavada sagatavojot izdruku, ko līmēt uz riepām, tomēr vislielākās izmaksas ir laiks darbinieks pavada pārmeklējot visus citus konteinerus, kad riepas ir novietotas nepareizi, kas ir arī laiks, ko klients pavada gaidot, kamēr sameklē viņa auto riepas, un kas ir arī laiks, ko varēja izmantot apkalpojot vēl kādu klientu. Tātad kļūdaini novietotas riepas ietekmē uzņēmuma produktivitāti, bet visdārgākais šajās izmaksās ir tas, ka klients var kļūt tik neapmierināts, gaidot kamēr atradīs viņa auto riepas, ka nākošreiz mainīs riepas citā servisā.
Svarīgi ir apzināties, ka cilvēciskās kļūdas, kad vienības ir novietotas nepareizos plauktos radīsies pie jebkuras sistēmas, vienalga cik sarežģīta vai dārga tā būs. Tomēr noliktavu sistēmas piedāvā izsekot, kurš pēdējais ir pārvietojos vienību, tāpēc var labāk apmācīt darbiniekus, kas samazina šo kļūdu skaitu.
Lai noteiktu, vai noliktavas pārvaldības sistēmas izstrāde atmaksāsies, var izmantot ROI (return on investment) jeb ieguldījumu atdeves aprēķinu. Tas palīdz novērtēt, vai ieguvumi no sistēmas būs lielāki par izmaksām.
ROI aprēķina, dalot iegūto labumu (ietaupīto laiku, samazinātās kļūdas, palielinātos ieņēmumus u.c.) ar sākotnējo ieguldījumu. Piemēram, ja sistēma ļauj ietaupīt 300 EUR mēnesī, uzlabojot darba efektivitāti un samazinot kļūdas, un tās izstrāde vai abonēšana maksā 200 EUR mēnesī, tad ROI ir pozitīvs: (300 / 200 = 1.5). Tas nozīmē, ka ieguldījums atmaksāsies, jo ieguvumi pārsniedz izmaksas. Šo aprēķinu var pielāgot arī citiem faktoriem, piemēram, kādas būtu kļūdu sekas no zaudētiem klientiem vai citiem resursiem (riska izmaksas), kā pieaugtu ienākumi, ja atbrīvotu darbinieku laiku citu pienākumu veikšanai (produktivitātes kāpināšana).
Praksē noliktavas pārvaldības sistēmu visbiežāk var finansēt dažādos veidos:
- Pilna maksa – uzņēmums apmaksā visu sistēmu uzreiz. Šāda pieeja var būt izdevīga, ja ir pieejams kapitāls un nav nepieciešama ilgstoša maksājumu sadale.
- Nomaksa – maksājumi tiek sadalīti pa vairākiem periodiem. Tas palīdz uzņēmumam samazināt vienreizējās izmaksas un labāk pārvaldīt naudas plūsmu.
- Abonements (subscription) – regulāra, bieži vien ikmēneša maksa, kas nodrošina programmatūras uzturēšanu un atjauninājumus. Tas ir biežs risinājums, ja uzņēmumam nepieciešama elastība un nav vēlmes segt lielu sākotnējo ieguldījumu.
Izvēloties jebkuru no finansēšanas modeļiem, ir būtiski aprēķināt ROI (return on investment), lai novērtētu, vai sistēma ilgtermiņā būs izdevīga. Piemēram, ja sistēma ļauj ietaupīt 200 EUR mēnesī, bet tās abonēšanas maksa ir 150 EUR mēnesī, tad ROI ir pozitīvs, kas norāda, ka ieguldījums atmaksāsies (200 / 150 = 1.33).
Kādas vēl izmaksas jāņem vērā pie noliktavas pārvaldības sistēmas izstrādes un ieviešanas?
Izstrādājot un ieviešot noliktavas pārvaldības sistēmu, svarīgi ir ņemt vērā ne tikai pašas programmatūras izstrādes izmaksas, bet arī citus faktorus, kas var būtiski ietekmēt kopējās izmaksas.
- Darbinieku laiks projekta vadībai - Sistēmas izstrādes un ieviešanas process prasa koordināciju starp dažādām uzņēmuma struktūrām. Ir nepieciešams darbinieks vai komanda, kas būs atbildīga par projekta vadību, uzraudzību un saziņu ar izstrādātājiem. Tas nozīmē, ka šiem darbiniekiem būs jāpavada ievērojams laiks, piedaloties sapulcēs, pārbaudot progresu un sniedzot atsauksmes, kas prasīs papildus darba laiku.
- Aparatūra – skeneri, printeri un citas ierīces - Lai pilnībā izmantotu noliktavas sistēmas funkcionalitāti, bieži nepieciešama arī papildu aparatūra, piemēram, darba telefoni, rokas skeneri vai planšetes, lai noliktavas darbinieki varētu skenēt preces, veikt inventarizāciju un izsekot preču kustībai. Tāpat būs vajadzīgi printeri kodu drukāšanai. Un citreiz pat ir nepieciešami ieguldījumi noliktavas pārbūvē (plaukti, piekļuves kontroles ierīces, vārti).
- Darbinieku apmācība - Pat ja sistēma ir intuitīva un lietotājam draudzīga, būs nepieciešama darbinieku apmācība, lai tie spētu efektīvi izmantot visas funkcionalitātes. Apmācības var aizņemt laiku, un tas savukārt ietekmē gan darbinieku produktivitāti. Bieži uzņēmumi sastopas pat ar sākotnēju pretestību no darbiniekiem jaunas sistēmas ieviešanas laikā.
- Sistēmas ieviešana un pielāgošana - Ieviešanas laikā iespējams, būs nepieciešami papildu pielāgojumi, kas atklāsies tikai pēc lietotāju iesaistes.
- Sistēmas uzturēšana un atbalsts - Pēc sistēmas ieviešanas jāplāno arī turpmākās uzturēšanas izmaksas. IT sistēma, tāpat kā jebkura infrastruktūra, prasa regulārus atjauninājumus un tehnisko atbalstu. Tas var ietvert gan kļūdu labošanu, gan jaunu funkcionalitāšu ieviešanu, kā arī periodisku serveru vai datu bāzu uzturēšanu, ja tās ir daļa no risinājuma.
Arī šīs papildus izmaksas būtu jāņem vērā aprēķinot ROI.
Kā notiek noliktavas pārvaldības sistēmas izstrāde?
Noliktavas pārvaldības sistēmas izstrāde ir strukturēts process, kas ietver vairākus soļus, lai nodrošinātu, ka sistēma atbilst uzņēmuma vajadzībām un sniedz maksimālu vērtību.
- Problēmas definēšana - Pirmais solis ir skaidri definēt noliktavas procesu problēmas un trūkumus. Tas ietver esošās biznesa procesu un sistēmas analīzi vai to, ka sistēmas vispār nav, kā arī konkrētu izaicinājumu noteikšanu, piemēram, preču izsekošanas grūtības vai kļūdas inventāra pārvaldībā.
- Specifikācijas sagatavošana - Balstoties uz definētajām problēmām, tiek sagatavotas sistēmas prasības. Tas iekļauj funkcionalitātes sarakstu, piemēram, preču izsekošanu, inventarizācijas veikšanu, lietotāju piekļuves kontroli, integrāciju ar citām sistēmām u.c.
- Dažādu risinājumu apzināšana - Tiek izskatīti dažādi iespējamie risinājumi – gan gatavās noliktavas pārvaldības sistēmas, gan pielāgotu sistēmu izstrādes iespējas. Šajā posmā svarīgi salīdzināt izmaksas, funkcionalitāti un ieviešanas ātrumu.
- Atmaksāšanās analīze - Pirms sistēmas izvēles tiek veikta ROI (Return on Investment) analīze, lai saprastu, vai ieguldījums atmaksāsies. Tiek aprēķināti ieguvumi, piemēram, darba laika taupīšana, kļūdu samazinājums un produktivitātes uzlabošanās, salīdzinot ar sistēmas izstrādes vai iegādes izmaksām.
- Ieviešanas risku analīze - Pirms izstrādes sākšanas tiek izvērtēti riski, kas varētu rasties sistēmas ieviešanas laikā. Tas ietver iespējamās grūtības ar darbinieku apmācību, sistēmas integrāciju ar esošajiem procesiem, kā arī potenciālās tehniskās problēmas. Kā arī tiek noteikti priekšnoteikumi, kas ir jāparedz uzņēmuma darbībā, lai sistēmas ieviešana noritētu sekmīgi.
- Sistēmas izstrāde - Pēc vajadzību un risinājumu apstiprināšanas tiek sākta pilna sistēmas izstrāde. Tajā tiek izveidota programmatūra, kas atbilst specifikācijām, un tiek veikta integrācija ar uzņēmuma esošajām tehnoloģijām. Visbiežāk programma tiek izstrādāta pakāpeniski pa daļām, ļaujot to ieviest uzņēmumā pa posmiem.
- Sistēmas ieviešana un atbalsta materiālu izstrāde - Sistēma tiek ieviesta noliktavas darbā, vienlaikus izstrādājot lietotāju apmācības materiālus un atbalsta dokumentāciju. Tas nodrošina, ka darbinieki spēj pilnvērtīgi izmantot jauno sistēmu un efektīvi veikt savus uzdevumus.
- Sistēmas pielāgošana un uzturēšana - Pēc ieviešanas sistēma tiek regulāri uzturēta, lai nodrošinātu tās stabilu darbību. Nepieciešamības gadījumā tiek veiktas pielāgošanas atbilstoši uzņēmuma attīstībai un jaunajām vajadzībām.
Kāpēc var neizdoties noliktavas sistēmas izstrāde vai ieviešana?
Dažreiz noliktavas sistēmu var arī neizdoties ieviest ar pirmo piegājienu. Visbiežāk tas ir vairāku mainīgu, iepriekš neparedzamu faktoru kombinācija.
Svarīgs aspekts ir darbinieku iesaiste. Ja darbinieki netiek iesaistīti sistēmas izstrādē un ieviešanā, viņi var būt maz motivēti izmantot jauno risinājumu. Iesaistes trūkums var novest pie pretestības pret pārmaiņām un sistēmas neefektīvas izmantošanas.
Vēl svarīgi ir paredzēt laiku darbinieku apmācībai. Ja darbinieki nav pietiekami apmācīti izmantot jauno sistēmu, tas var novest pie neefektīvas izmantošanas un kļūdām. Tas savukārt var radīt neapmierinātību un samazināt produktivitāti. Turklāt, darbinieki, kas pieraduši pie iepriekšējām sistēmām vai procesiem, var izrādīt pretestību pret jauniem risinājumiem. Šāda pretestība var apgrūtināt sistēmas pieņemšanu un samazināt tās efektivitāti.
Dažreiz steiga plānošanā var novest pie neskaidrās prasībām. Ja sākotnējā posmā nav skaidri definētas prasības, rezultātā izstrādātā sistēma var neatbilst uzņēmuma vajadzībām. Nepietiekama komunikācija starp izstrādātājiem un lietotājiem bieži noved pie nepareizu funkcionalitātes izvēles.
Kopumā, lai nodrošinātu veiksmīgu noliktavas pārvaldības sistēmas izstrādi un ieviešanu, ir būtiski izstrādāt skaidru plānu, kas iekļauj visus projekta posmus, sākot no problēmas definēšanas līdz sistēmas pielāgošanai un uzturēšanai. Plānam jābūt elastīgam, lai pielāgotos neparedzētām situācijām un izmaiņām prasībās, kas var rasties procesa gaitā.
Kopsavilkums
Noliktavas pārvaldības sistēma ir būtisks uzņēmuma resurss, kas var gan samazināt izmaksas, gan palielināt ienākumus. Lai nodrošinātu veiksmīgu sistēmas izstrādi un ieviešanu, ir svarīgi atvēlēt laiku, lai izvērtētu uzņēmuma vajadzības un risinājumus, kas atbilst uzņēmuma specifikācijām. Gatavas noliktavas pārvaldības sistēmas var būt piemērotas uzņēmumiem ar standarta prasībām, bet, ja uzņēmumam ir specifiskas vajadzības, var būt izdevīgāk izstrādāt pielāgotu sistēmu. Lai nodrošinātu veiksmīgu sistēmas ieviešanu, ir svarīgi iekļaut darbiniekus procesā, nodrošināt pietiekamu apmācību un izstrādāt skaidru plānu, kas ietver visus projekta posmus.
Mārtiņš Bērziņš